Znów siedzisz? Cały czas siedzisz? Zadbaj o to, by pozycja siedząca była prawidłowa. Siedzimy więcej niż 8 h dziennie, nie do tego zostało powołane nasze ciało. Niedbała pozycja siedząca robi nam krzywdę. Zatem, jak siedzieć optymalnie?
By pozycja siedząca nie przynosiła bólu i dyskomfortu, zadbaj o to by zaangażować jak najwięcej mięśni w ciele. “Jak to, siedząc, mam angażować mięśnie? “
A no tak, Twoje mięśnie posturalne, czyli te odpowiadająca za prawidłową pozycję ciała, powinny mieć odpowiednie napięcie.
Skutki siedzącego trybu życia
Jeśli siedzisz ze zgarbionymi plecami, automatycznie dajesz sygnał dla układu nerwowego do nieprawidłowego wzorca Twojej postawy i tak:
– mięśnie pleców stają się osłabione,
– kark przeciążony, od nadmiernie wysuniętej głowy do przodu,
– klatka piersiowa ciasna i zablokowana,
– oddech płytki, przepona ściśnięta.
Jakie są konsekwencje nieprawidłowej pozycji siedzącej?
– bóle kręgosłupa,
– bóle głowy,
– problemy z trawieniem,
– osłabione mięśnie dna miednicy, co wiąże się z występującym problemem nietrzymania moczu,
– drętwienie kończyn,
– hemoroidy,
– osłabione mięśnie pośladkowe,
– ustawianie miednicy w przodopochyleniu, co wpływa na osłabienie mięśni brzucha i jego wystawanie do przodu.
Chyba wystarczająco przykrych skutków wymieniłam by zmotywować Cię do ich uniknięcia.
Znów siedzisz? Jak siedzieć prawidłowo?
- Ustaw miednicę neutralnie na krześle, nie dopuszczaj do jej zawieszenia, tylko trzymaj ją aktywnie, guzy kulszowe – czyli kości na których siedzisz postaraj się by znalazły się szeroko od siebie, co zapewni stabilną podstawę i przestrzeń w miednicy na układanie się narządów wewnętrznych.
- Nie opieraj się o oparcie krzesła, zadbaj o to by kręgosłup był spionizowany, by wyciągał się do góry ( elongacja kręgosłupa), przyczyni się to do aktywacji mięśni przykręgosłupowych, jak i da przestrzeń organom wewnętrznym na prawidłowe ustawienie względem siebie, nie będzie nadmiernego ścisku. Szczególnie istotne jest to dla Twoich jelit, by nie były nadmiernie zgniatane i mogły funkcjonować w pełnym pasażu.
- Czas na Twoją głowę. Wyobraź sobie, że za jej czubek ktoś pociąga niewidzialną nić, która ustawia głowę nad kręgosłupem i daje sygnał całemu układowi do elongacji. Wsuń delikatnie swoją żuchwę, niczym szufladę do kredensu. Odległość pomiędzy żuchwą a rękojeścią mostka powinna pomieścić Twoją pięść.
- Rozluźnij swoje barki, oddal je od płatków dolnych uszu
- Absolutnie nie krzyżuj nogi za nogę, ogranicza to przepływ w tętnicach udowych a ponadto nieprawidłowo układa miednicę, co wiąże się z ryzykiem powstania skoliozy. Również nie wkładaj jednej ze stóp pod pośladek. Twoje stopy ustaw na szerokości bioder, kolana delikatnie na zewnątrz, zrób przestrzeń w miednicy, utrzymuj pozycje otwartą.
- Skoncentruj się na trzech punktach pod stopami, pomiędzy śródstopiem a paluchem, śródstopiem a małym palem i guzem piętowym. Wszystkie te punkty powinny zachować styczność z podłożem, zachowując łuki, podłużny i poprzeczny stopy.
- Wstawaj tak często jak tylko możesz i przespaceruj się po szklankę wody.
Jeśli pragniesz poprawić swoją postawę ciała, zgłoś się przez formularz na konsultację.